Wypełniacze zmarszczek

Gładka skóra


Wypełnianie głębszych warstw skóry (korium) stało się popularniejsze za sprawą nowych, tańszych i bezpiecznych substancji. Jest popularnym sposobem na walkę z oznakami starzenia głównie pod postacią zmarszczek grawitacyjnych, uszkodzeń posłonecznymi, następstwami drobnych urazów których wynikiem są zaburzenia obrysów.

KWAS HIALURONOWY

Większość wypełniaczy obecnie zawiera kwas hialuronowy, zastąpił on starsze produkty na bazie kolagenu, ponieważ ma krótszy okres rekonwalescencji i daje lepsze wyniki i znacznie mniej działań niepożądanych co najważniejsze jest naturalnie obecny w Twojej skórze.

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym zaliczanym do polisacharydów, występuje w ludzkim ciele oraz wszystkich organizmach żywych. Zlokalizowany jest m.in. w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek łącznych, chrząstkach, mazi stawowej, ciałku szklistym oka i filmie łzowym, nerkach czy strunach głosowych. Jest również jednym ze składników płynów ustrojowych oraz elementem budującym ściany naczyń krwionośnych.

Najwięcej kwasu hialuronowego (ponad 50%) znajduje się w skórze jako związek pod nazwą – hialuronianu sodu. Kwas zapewnia naszej skórze sprężystość oraz sprawia iż jest ona napięta oraz odpowiednio nawodniona.

Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, wynikiem czego jest utrata zdolności wiązania wody. W efekcie pojawiają się zmarszczki, a cera staje się sucha i potrzebuje więcej czasu na regenerację. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest wykorzystywany w celach wypełniających i poprawiających jędrność skóry.

Wyróżnić można trzy postacie kwasu hialurnonowego – usieciowioną, częściowo usieciowioną oraz nieusieciowioną. Każdy typ charakteryzuje się inną gęstością oraz zdolnością wiązania wody, dlatego każdy z nich wykorzystywany jest do innego rodzaju zabiegów.

Kwas nieusieciowiony świetnie sprawdza się jako stosowany zewnętrznie nawilżać, zaś kwas usieciowiony wykorzystywany jest jako wypełniacz w modelowaniu owalu twarzy.

Właściwości kwasu hialuronowego

  • Posiada wysoką zdolność wiązania dużych ilości wody, dzięki temu skóra jest cały czas odpowiednio nawilżona,
  • Wspiera tworzenie włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry;
  • Stosowany na skórę chroni ją przed niekorzystnym działaniem takich warunków atmosferycznych, jak: wiatr, niskie i wysokie temperatury, promienie słoneczne.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Ze względu na fakt, iż kwasu hialuronowy jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w ludzikim organiźmie jest bardzo dobrze tolerowany. Niezwykle rzadko wywołuje podrażnienia lub reakcje alergiczne.

Po zabiegu z wykorzystaniem kwasem hialuronowego może się pojawić zaczerwienienie i niewielki obrzęk, które znikają po 2-3 dniach. Musimy jednak pamietać, aby każdy zabieg powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego nie powinny korzystać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Odradza się je także osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory.

Przeciwwskazaniem są także infekcje i stany zapalne skóry, aktywna opryszczka, nadwrażliwość na kwas hialuronowy, trądzik czy skłonność do blizn przerostowych.