Wypełniacze zmarszczek

Gładka skóra


Wypełnianie głębszych warstw skóry (korium) stało się popularniejsze za sprawą nowych, tańszych i bezpiecznych substancji. Jest popularnym sposobem na walkę z oznakami starzenia głównie pod postacią zmarszczek grawitacyjnych, uszkodzeń posłonecznymi, następstwami drobnych urazów których wynikiem są zaburzenia obrysów.

KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym zaliczanym do polisacharydów, występuje w ludzkim ciele oraz wszystkich organizmach żywych. Zlokalizowany jest m.in. w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek łącznych, chrząstkach, mazi stawowej, ciałku szklistym oka i filmie łzowym, nerkach czy strunach głosowych. Jest również jednym ze składników płynów ustrojowych oraz elementem budującym ściany naczyń krwionośnych.

Najwięcej kwasu hialuronowego (ponad 50%) znajduje się w skórze jako związek pod nazwą – hialuronianu sodu. Kwas zapewnia naszej skórze sprężystość oraz sprawia iż jest ona napięta oraz odpowiednio nawodniona.

Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, wynikiem czego jest utrata zdolności wiązania wody. W efekcie pojawiają się zmarszczki, a cera staje się sucha i potrzebuje więcej czasu na regenerację. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest wykorzystywany w celach wypełniających i poprawiających jędrność skóry.

Wyróżnić można trzy postacie kwasu hialurnonowego – usieciowioną, częściowo usieciowioną oraz nieusieciowioną. Każdy typ charakteryzuje się inną gęstością oraz zdolnością wiązania wody, dlatego każdy z nich wykorzystywany jest do innego rodzaju zabiegów.

Kwas nieusieciowiony świetnie sprawdza się jako stosowany zewnętrznie nawilżać, zaś kwas usieciowiony wykorzystywany jest jako wypełniacz w modelowaniu owalu twarzy.

Właściwości kwasu hialuronowego

  • Posiada wysoką zdolność wiązania dużych ilości wody, dzięki temu skóra jest cały czas odpowiednio nawilżona,
  • Wspiera tworzenie włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry;
  • Stosowany na skórę chroni ją przed niekorzystnym działaniem takich warunków atmosferycznych, jak: wiatr, niskie i wysokie temperatury, promienie słoneczne.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Ze względu na fakt, iż kwasu hialuronowy jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w ludzikim organiźmie jest bardzo dobrze tolerowany. Niezwykle rzadko wywołuje podrażnienia lub reakcje alergiczne.

Po zabiegu z wykorzystaniem kwasem hialuronowego może się pojawić zaczerwienienie i niewielki obrzęk, które znikają po 2-3 dniach. Musimy jednak pamietać, aby każdy zabieg powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego nie powinny korzystać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Odradza się je także osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory.

Przeciwwskazaniem są także infekcje i stany zapalne skóry, aktywna opryszczka, nadwrażliwość na kwas hialuronowy, trądzik czy skłonność do blizn przerostowych.