Botoks nazywany także toksyną botulinową to związek chamiczny produkowany przez beztlenowe bakterie z grupy Bacillus botulinus. Substancja powszechnie znana jako jad kiełbasiany w naturalny sposób powstająca w zepsutych wędlinach i konserwach. Jad kiełbasiany jest bardzo silną trucizną, ale wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie powoduje działań szkodliwych.
Jednym z głównych objawów starzenia się skóry są pojawiające się wraz z wiekiem zmarszczki. Zaczynają się pojawiać już ok. 25-30. roku życia. Zmarszczki to nic innego jak zagłębienia i deformacje skórne, które w zależności od głębokości przybierają formę linii lub bruzd. Pojawiają się najszybciej tam, gdzie tkanka podskórna jest cienka – twarz, szyja, dekolt.
Związane są przede wszystkim z wiotczeniem skóry na skutek ubytku kolagenu i elastyny w naturalnym procesie starzenia się oraz ze względu na nadmierną aktywność mięśni w określonych częściach twarzy.
Mięsień kurczy się, kiedy dostanie odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. Dzięki zastosowaniu miejscowo toksyny botulinowej, nerw przestaje wysyłać impulsy, a to prowadzi do braku aktywności mięśnia oraz wygładzenia zmarszczek. Efekt utrzymuje się średnio ok. 6 miesięcy.
Czy botox jest bezpieczny?
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są skuteczne, dają niemal natychmiastowe efekty. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają korzystanie z zabiegów stosujących toksynę botulinową.
Należą do nich: ciąża i karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie antybiotyków, grypa, przeziębienie, osłabienie organizmu, niewydolność serca, niewydolność nerek, stan po zawale mięśnia sercowego, choroby skóry nad miejscem, w którym toksyna botulinowa ma być zastosowana, uszkodzenia skóry. Po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej może się pojawić się zasinienia, bóle głowy, ślinienie się, krzywy uśmiech, ból w miejscu wstrzyknięcia, drętwienie twarzy, łzawienie lub suchość oczu.